HAPO TechnikHAPO Technik

Menu

Často kladené otázky (FAQ)

Kde lze oválné odvětrávací potrubí a tvarovky použít?

Odpověď: Jako potrubí pro přívod a odvod vzduchu ve vzduchotechnických systémech, v systémech řízeného větrání obytných prostor, ve ventilačních systémech, v kancelářských budovách, bytech, rodinných domech, v mateřských školách a jeslích, ve školách, v nemocnicích, domovech důchodců, ve sportovních halách, v prodejních, montážních, komerčních, průmyslových, výrobních i víceúčelových halách, v automobilovém průmyslu, při stavbě lodí, ve strojírenství, při výstavbě průmyslových výrobních závodů, v chemickém průmyslu, v průmyslové výrobě kuchyňské technologie i v restauracích a jídelnách.

Mohu oválné trubky a tvarovky od firmy m+a zalít do potěru nebo do betonu?

Odpověď: Ano, určitě.

Na co si musím při zalévání do potěru nebo betonu dát pozor?

Odpověď: Jmenovité šířky 50 x 195 mm a 50 x 260 mm lze bez problému zalít do potěru či betonu. Jmenovité šířky od 80 x 320 mm a větší lze vyrobit ze silnějšího materiálu, případně s dvojitým lemem. V závislosti na konkrétním zatížení doporučíme dodatečné vyztužení oválných trubek. Pozor! Před návrhem projektu nás o této skutečnosti informujte. Obratem obdržíte naši odpověď a podporu. Tel.: +420 602 122 144, e-mail: info@hapotechnik.cz

Jak je dimenzováno oválné potrubí ve vzduchotechnickém systému?

Odpověď: Ekvivalentní průměr oválného potrubí odpovídá průměru kulaté trubky, která má stejný odpor se stejným prouděním a stejným koeficientem tření. Příklad: podle katalogu lze pro kalkulaci s kulatou trubkou Ø 450 mm použít oválnou trubku o rozměrech 200 x 930 mm, 200 x 1010 mm, 250 x 740 mm a 300 x 630 mm. V kapitole 1 katalogu naleznete všechny rozměry oválných trubek. Ve třetím sloupci tabulky produktů pak naleznete ekvivalentní průměr Ø äq v mm.

Jaké jsou dodací lhůty u oválných trubek a tvarovek m+a?

Odpověď: U zboží na skladě zpravidla mezi 7 a 10 pracovními dny. U zboží vyráběného na zakázku (pro konkrétní projekt) pak je nutno počítat s cca 15 až 18 pracovními dny. Může firma m+a připravit 3D data pro CAD konstrukční programy? Odpověď: Ano, v naší knihovně CAD společnosti CADENAS Konstruktions-, Softwareentwicklungs- und Vertriebs GmbH. https://mua.partcommunity.com/3d-cad-models/

Jak se oválné trubky a tvarovky upevňují při montáži?

Odpověď: Pomocí oválných příchytek OS (viz katalog, kapitola 18) či skrytých závěsů (kapitola 18, poslední strana). Pro pohledové instalace jsou vhodné také tenké závěsy z drátů. Jaké třídy těsnosti vykazují oválné trubky a tvarovky? Odpověď: Ve standardní třídě nabízíme těsnost C, po vyjasnění zvláštních požadavků lze vyrobit trubky a tvarovky s třídou těsnosti D. Použitím pásky nebo těsnicích materiálů může třídy těsnosti D dosáhnout i celý systém. Pozor! Břitové těsnění se vyrábí pouze pro rozměry 50 x 195 mm, 50 x 260 mm a 80 x 320 mm. Tvarovky a konektory pro všechny ostatní rozměry jsou dodávány bez břitových těsnění.

Existují pružné oválné trubky m+a?

Odpověď: Ne, systém oválného potrubí m+a má pevnou konstrukci. Avšak díky rozmanitosti naší systémové nabídky naleznete ty správné trubky a tvarovky pro každou situaci. Nebo si u nás můžete objednat speciální tvarovky přesně podle svých požadavků.

Z jakého materiálu se oválné trubky a tvarovky vyrábějí?

Odpověď: Standardně z žárově zinkovaného ocelového plechu, v závislosti na jmenovité šířce pak i z ušlechtilé oceli a hliníku.

Mohu jako architekt použít oválné vzduchotechnické potrubí coby designový prvek?

Odpověď: Ano, oválné trubky a tvarovky jsou zvláště vhodné pro pohledovou instalaci. Naše vzduchotechnické potrubí si můžete objednat také s práškovým povlakováním v různých barvách. Jsou oválné trubky a tvarovky těsné a odolné proti průniku oleje a maziva? Ve spolupráci s naším vývojem plníme specifické požadavky našich zákazníků. Zašlete nám své požadavky na e-mailovou adresu info@hapotechnik.cz nebo nám zavolejte! Tel: +420 602 122 144

Jsou oválné trubky a tvarovky od firmy m+a hygienické a snadno čistitelné?

Odpověď: Ano, oválné vzduchotechnické potrubí je certifikováno (viz Zkušební protokol o testování shody s hygienickými požadavky dle VDI 6022, zkušební laboratoř: Hygiene-Institut des Ruhrgebiets Gelsenkirchen). Dokumenty ke stažení: Certifikát shody s hygienickými požadavky W266740 Zkušební protokol – VDI 6022 – čištění oválných trubek

Kde mohu koupit oválné trubky a tvarovky od firmy m+a?

Odpověď: Nakoupit můžete přímo od společnosti HAPO technik s.r.o., případně u našich obchodních partnerů.

Existují oválné požární klapky?

Odpověď: Ne, lze však vyrobit vhodné přechody mezi oválnými trubkami a požárními klapkami.

Lze vyrobit kolena s jinými poloměry?

Odpověď: V zásadě ano, pošlete nám svůj náčrt s rozměry. Prověříme proveditelnost.

Existují kulaté vývody (sedlová hrdla) pro oválné trubky?

Odpověď: Ano, pošlete nám svou poptávku.

Jsou pro oválné trubky k dispozici mříže chránící proti nepříznivému počasí?

Odpověď: Ne, ale firma m+a může vyrobit vhodné přechody podle Vašich specifikací.

Jak jsou utěsněny spoje v případě, kdy není k dispozici břitové těsnění?

Odpověď: Vzduchotechnickou páskou nebo speciální těsnící hmotou bez obsahu silikonu.

Lze vyrobit jiné kombinace přechodových dílů (kulaté/oválné, oválné/oválné)?

Odpověď: Ano, buď podle Vašeho výkresu, nebo dle nabídky tvarovek v katalogu.

Existují speciální větrací mřížky pro oválné trubky?

Odpověď: Ne, ale můžete použít obvyklé větrací mřížky pro kulaté trubky podle konkrétních rozměrů/poloměrů oválných trubek nebo větracích mřížek.

 

Chcete se zeptat na něco jiného?

Naši kolegové Vám rádi pomohou. Máte neobvyklý nápad, technický dotaz nebo se chcete zeptat na cenu?

Kontakt

HAPO technik s.r.o.
Tělovýchovná 1076, 155 00 Praha 5 – Řeporyje
Fügnerova 975, 388 01 Blatná

Tel: +420 383 422 976
E-mail: info@hapotechnik.cz